Nemoci potkanů

V terapii, která nebývá vždy jednoduchá, používáme antibiotika, mukolytika, nebulizaci a zlepšení prašnosti a hygienických podmínek prostředí (amoniak z rozkládající se moči, prach, alergeny…).

Nádory mléčné žlázy jsou také velice běžné. Mohou být po celé délce mléčné lišty potkanů, samečků i samiček, což zahrnuje oblast od podpaží po mezinoží. Ze statistik i zkušeností se jedná zejména o nezhoubné fibroadenomy. Je nutné si uvědomit, že i když nádor může být (nemusí) dle statistik nezhoubný, i benigní nádor roste. Zvětšování pak vadí zvířátku v pohybu, v těžších případech nádor vředovatí na povrchu a tvoří se vnitřní abscesy. Časné chirurgické odstranění nádoru a následná pečlivá pooperační péče je často kurativní.

Chromodacryorrhea je termín popisující výtok z očí červené až červenohnědé barvy. Nejdená se o krev, ale o sekret Harderovy žlázy zbarvený porfyrity. Jedná se o nespecifickou odpověď organismu na stres či onemocnění. Pečlivé klinické a případně paraklinické vyšetření pomůže odhalit příčinu nadměrné sekrece porfyrinů.

Vestibulární syndrom je soubor příznaků onemocnění, mezi kterými dominuje ztráta koordinace a stability, točení v kruhu, náklon hlavy na stranu. Pokud je příčinou zánět středouší, terapie je vcelku úspěšná a zahrnuje perforaci bubínku pod celkovou anestezií, výplach středouší a použití ATB. V případech poškození mozkových struktur (mrtvička, neoplazie apod.) je prognóza nepříznivá.

Autor článku: MVDr. J. Janoušková