About us - veterinary clinic Anima

Anima is a Latin word meaning breeze, wind, soul or spirit. We could hardly find a more fitting allegory for a veterinary practice. The scope of our work is not just limited to care for the body, but also the soul. And we mean not only the animal's soul, but often that of humans or breeders.

We would like to act as a new force in the field of practical veterinary medicine. Our 21st century veterinary care includes professional approaches in a pleasant setting, with all the appropriate equipment and the widest possible range of services.

We are devoted to ongoing education and specialization. Hence, we continue to invest in the acquisition of professional specialized publications, as well as attending seminars and specialized courses. We have only high-quality and modern appliances and equipment allowing us to perform a wide array of diagnostic and therapeutic procedures directly at the clinic without having to travel to other facilities.
We would like our clients and their pets to feel at home when visiting us, as if they were visiting friends.

MVDr. Lubomír Sojka

MVDr. Lubomír Sojka : born 1972 in Brno; after graduating from the VFU (University of Veterinary and Pharmaceutical Sciences, Brno), he obtained a half-year of practical experience at Dr. Luňák and Dr. Neumannová’s veterinary clinic in Uherské Hradiště, followed by one and a half years of practical experience at Dr. Snášil’s veterinary clinic (a specialist in surgery and orthopedics, a certified reviewer licensed to judge canine hip dysplasia and elbow displasia for many breeds) in Brno. Following his arrival in Prague, he worked for two years at the OK-VET Řepy veterinary clinic. He is a member of ČAVLMZ – the Czech Association of Small Animal Veterinarians.
Specialty: radiology, orthopedics, anesthesiology, neurology.

MVDr. Petr Sedláček

MVDr. Petr Sedláček : born 1974 in Vyškov. After graduating from the VFU in Brno, he worked for half a year at MVDr. Ošmera’s veterinary clinic in Krč, Prague 4. He was then employed at the OK-VET Řepy veterinary clinic.
Specialty: dermatology, reptile diseases, of small mammal diseases and surgery

MVDr. Renata Friessová

MVDr. Renata Friessová: narozena 1979 v Trutnově. Během studia na VFU v Brně, kde promovala v červenci 2004, absolvovala praxi na veterinární universitě ve Vídni. Zaměřuje se na interní medicínu, choroby očí a sonografii. Ve volném čase se věnuje špringršpanělce Babulce, jezevčíkovi Maxovi, cestování a sportu. Nyní na mateřské dovolené.

MVDr. Jana Vondrušková

MVDr. Jana Vondrušková, narozena 1982 v Praze, promovala na FVL VFU v Brně v roce 2009. Během studia praxe na veterinární klinice Kolmá v Praze. Od záři 2009 do ledna 2011 zaměstnána jako veterinární lékař na klinice v Kladně. Záliby : fenka Sněhule, rekreačně běh se psem.

MVDr. Martina Švecová

MVDr. Martina Švecová: narozena 1988 v Mostě. Promovala na FVL VFU v Brně v roce 2013. Během studia absolvovala pravidelné praxe u MVDr. Snášila v Brně. V průběhu 6. ročníku absolvovala státnicovou stáž na Animal Clinic u MVDr. Hnízda v Praze. Ve volném čase se stará o své dostihové koně a věnuje se sportu.

Lucie Sameková

Lucie Sameková, narozena 1981 v Příbrami, vdaná, dcera Anička. Po maturitě na SZeŠ obor veterinární prevence v Českých Budějovicích, praxe u velkých zvířat. Mezi její záliby patří zvířata (hlavně pes čínský naháč pan Tau, morčata Kudrnáč, Pohoda, Oskarka, Agáta a Barborka, papoušek Horácio), pobyt v přírodě a cestování.

Petra Komárková

Petra Komárková , narozena 1985 v Jindřichově Hradci. Absolventka SOŠ Veterinární a Zemědělské v Českých Budějovicích. Zájmy má rybaření, turistika a příroda.