Nejčastější zdravotní problémy morčat – zuby

Morčátka jsou stále častějšími domácími mazlíčky, kteří navštěvují naší kliniku. Jsou to zvířata neagresivní, komunikativní a velmi sociální, což z nich činí oblíbené domácí zvířátko.

Obecně lze říci, že se mohou (při dobré péči) dožít kolem 8mi let věku.

Problémy s přerůstáním zoubků

Morče má celkem 20 zubů, jeho zubní vzorec zní 1/1 0/0 1/1 3/3. Všechny zuby rostou kontinuálně celý život. Při malokluzi (špatnému postavení zoubků proti sobě) a nedostatečném obrušování dochází k přerůstání zubů a to vede k návštěvám veterinární ordinace. Majitel si většinou neuvědomí, že morčátku přerostly zuby. Daleko častěji pozorujete problémy při žvýkání, vypadávání potravy z tlamičky, zvýšené slinění, nebo skřípání zuby. V horších případech morče plně krmivo odmítá.

Odpověď na otázku „proč dochází k přerůstání zubů“ není vždy jednoduchá. Svou roli hraje genetické postavení zubů i čelistí, úrazy, souboje, a především nevhodné složení potravy. Morčata v přírodě musí „užvýkat“ velké množství sena, trávy, různých větviček, aby se nasytila. V domácích podmínkách jim „přilepšujeme“ energeticky bohatým zrním, ovocem, sladkými vitamínovými dropsy. Sena a kvalitní vlákniny nebo větviček k okusu mají naopak málo, protože nám lidem přijde tato strava nevýživná. Opak je pravdou. Pokud má morčátko nevyváženou stravu, dochází k výše zmíněné malokluzi a přerůstání zubů. Ostré hroty zraňují citlivou sliznici tváří, dásně a jazyka a žvýkání začne bolet. Morčátko většinou přestává okusovat seno a tvrdý chléb, vybírá si měkké krmivo a problém se tím stupňuje. Někdy při vyšetření dokonce odhalíme jakýsi „můstek“. Zadní stoličky dolní čelisti mohou přerůst až do té míry, že se setkají jejich hroty a uvězní jazyk natolik, že jím zvíře může jen těžko pohybovat.

Pokud podobné stavy pozorujete na svém mazlíčkovi, přineste ho na vyšetření do ordinace.

Řezáky lze krátit již při první prohlídce, stoličky obrušujeme v celkové anestezii. V některých případech je také přínosné posoudit stav kořenů zubů rentgenologickým vyšetřením.

Pacient v celkové anestezii, s rozvěrači dutiny ústní a při vyšetření laryngoskopem.

Autor článku: MVDr. J. Janoušková